Vishay/Dale RWR80S2R71FRB12
RWR80S2R71FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2R71FRB12
Brief Description
RES 2.71 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2R71FRB12.pdf
Availability of RWR80S2R71FRB12
QUANTITY
RWR80S2R71FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2R71FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S2R71FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.71
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2R71FRB12
Related LinksRWR80S2, RWR80S2R71FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2R71FRB12 Details Description
Related parts for RWR80S2R71FRB12
OSC 5.0V PROG TTL PWRDN 50PPM datasheet.pdf
LEGEND PANEL ROUND TRANSPARENT datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12 OHM 5% 300W datasheet.pdf
COVER PROTECTIVE FOR NS12/NS10 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 22POS STR TIN datasheet.pdf
PROCESS METER 4-20MA LCD PNL MT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf