Vishay/Dale RWR80S2R71FRS73
RWR80S2R71FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2R71FRS73
Brief Description
RES 2.71 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2R71FRS73.pdf
Availability of RWR80S2R71FRS73
QUANTITY
RWR80S2R71FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2R71FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S2R71FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.71
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2R71FRS73
Related LinksRWR80S2, RWR80S2R71FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2R71FRS73 Details Description
Related parts for RWR80S2R71FRS73
RES SMD 931 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V 1111 datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 1A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 36MM datasheet.pdf
WE-CBF SMD EMI SUPP FERRITE BEAD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 8.25 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 12MSOP datasheet.pdf