Vishay/Dale RWR80S2R77BRS73
RWR80S2R77BRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2R77BRS73
Brief Description
RES 2.77 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2R77BRS73.pdf
Availability of RWR80S2R77BRS73
QUANTITY
RWR80S2R77BRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2R77BRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S2R77BRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.77
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2R77BRS73
Related LinksRWR80S2, RWR80S2R77BRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2R77BRS73 Details Description
Related parts for RWR80S2R77BRS73
CAP TANT 68UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
IC POT DPP 100K 256TAP 14TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC VCXO 155.52MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf