Vishay/Dale RWR80S2R87FRBSL
RWR80S2R87FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2R87FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.87 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2R87FRBSL.pdf
Availability of RWR80S2R87FRBSL
QUANTITY
RWR80S2R87FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2R87FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S2R87FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.87
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2R87FRBSL
Related LinksRWR80S2, RWR80S2R87FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2R87FRBSL Details Description
Related parts for RWR80S2R87FRBSL
CONDITIONER SGNL ANALOG RAIL MNT datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A SOT89 datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN PIN HEADER VERTICAL 10POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
BUZZ PIEZO 12V CIRC 50.5MM CHASS datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf