Vishay/Dale RWR80S2R94FRBSL
RWR80S2R94FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2R94FRBSL
Brief Description
RES 2.94 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2R94FRBSL.pdf
Availability of RWR80S2R94FRBSL
QUANTITY
RWR80S2R94FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2R94FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S2R94FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.94
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2R94FRBSL
Related LinksRWR80S2, RWR80S2R94FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2R94FRBSL Details Description
Related parts for RWR80S2R94FRBSL
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
SENS 300PSI 22MM M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR 24POS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 5W L BEND datasheet.pdf
CABLE 12COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T766 datasheet.pdf
CAP FILM 270PF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf