Vishay/Dale RWR80S2R94FSB12
RWR80S2R94FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2R94FSB12
Brief Description
RES 2.94 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2R94FSB12.pdf
Availability of RWR80S2R94FSB12
QUANTITY
RWR80S2R94FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2R94FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S2R94FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.94
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2R94FSB12
Related LinksRWR80S2, RWR80S2R94FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2R94FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S2R94FSB12
LOCK NUT 1.062" POLYAMIDE PG13.5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 55NS 64TQFP datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 390K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 7A VFN datasheet.pdf
MODULE VF GRAPHIC DISPLAY 256X64 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 64POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf