Vishay/Dale RWR80S3011FPRSL
RWR80S3011FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S3011FPRSL
Brief Description
RES 3.01K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S3011FPRSL.pdf
Availability of RWR80S3011FPRSL
QUANTITY
RWR80S3011FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S3011FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S3011FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S3011FPRSL
Related LinksRWR80S3, RWR80S3011FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S3011FPRSL Details Description
Related parts for RWR80S3011FPRSL
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC EQUALIZER RECEIVER 24-QFN datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 130W TO220 datasheet.pdf
RES 680 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 20POS 5A datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 9 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
CUT & POLISH FLAP BRUSH 7A MED datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW DSC 800A 2800V datasheet.pdf