Vishay/Dale RWR80S3011FRS73
RWR80S3011FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S3011FRS73
Brief Description
RES 3.01K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S3011FRS73.pdf
Availability of RWR80S3011FRS73
QUANTITY
RWR80S3011FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S3011FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S3011FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S3011FRS73
Related LinksRWR80S3, RWR80S3011FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S3011FRS73 Details Description
Related parts for RWR80S3011FRS73
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 250VAC RAD datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 336K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf