Vishay/Dale RWR80S3011FSB12
RWR80S3011FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S3011FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.01K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S3011FSB12.pdf
Availability of RWR80S3011FSB12
QUANTITY
RWR80S3011FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S3011FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S3011FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S3011FSB12
Related LinksRWR80S3, RWR80S3011FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S3011FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S3011FSB12
Connector Receptacle 110 Position 0.075" (1.91mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 15-30.4V datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 23POS .254M datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 180POS datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf