Vishay/Dale RWR80S3011FSB12
RWR80S3011FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S3011FSB12
Brief Description
RES 3.01K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S3011FSB12.pdf
Availability of RWR80S3011FSB12
QUANTITY
RWR80S3011FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S3011FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S3011FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S3011FSB12
Related LinksRWR80S3, RWR80S3011FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S3011FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S3011FSB12
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 50POS .100 GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 390K OHM 1608 datasheet.pdf
DIODE BRIDGE FAST DIODE ECO-PAC1 datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BLOCK SPRING MOUNT FOR M30 PROX datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CONN DAUGHTERCARD R/A 20.3MM datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 4.5NS 256FPBGA datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf