Vishay/Dale RWR80S3090FSBSL
RWR80S3090FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S3090FSBSL
Brief Description
RES 309 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S3090FSBSL.pdf
Availability of RWR80S3090FSBSL
QUANTITY
RWR80S3090FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S3090FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S3090FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)309
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S3090FSBSL
Related LinksRWR80S3, RWR80S3090FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S3090FSBSL Details Description
Related parts for RWR80S3090FSBSL
CAP KEYSWITCH SQUARE BLACK datasheet.pdf
IDC CABLE - CSC50S/AE50M/CCE50S datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 96.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
MINITEK SHRD STACKING HDR datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 300MW SOT23 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW SOD80 datasheet.pdf