Vishay/Dale RWR80S35R7DRRSL
RWR80S35R7DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S35R7DRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 35.7 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S35R7DRRSL.pdf
Availability of RWR80S35R7DRRSL
QUANTITY
RWR80S35R7DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S35R7DRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S35R7DRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S35R7DRRSL
Related LinksRWR80S3, RWR80S35R7DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S35R7DRRSL Details Description
Related parts for RWR80S35R7DRRSL
CONN HEADER 6POS 3.96MM STR TIN datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W DL +/-12V OUT datasheet.pdf
SERIAL LCD MODULE 20X4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
K164/470 K/J1 5.0% datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
GT 6C 3#4 3#16 PIN PLUG RTANG datasheet.pdf
2.5 V to 5.0 V Micropower, Precision Series Mode Voltage References IC datasheet.pdf