Vishay/Dale RWR80S3R01BSB12
RWR80S3R01BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S3R01BSB12
Brief Description
RES 3.01 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S3R01BSB12.pdf
Availability of RWR80S3R01BSB12
QUANTITY
RWR80S3R01BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S3R01BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S3R01BSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S3R01BSB12
Related LinksRWR80S3, RWR80S3R01BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S3R01BSB12 Details Description
Related parts for RWR80S3R01BSB12
ANTENNA 916MHZ RA W/RG178 CABLE datasheet.pdf
TRANS NPN VHF/UHF SS 25V TO92 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 5A DO201AD datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 4.8A 28 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC CLK MLTPLR ZDB 1:8 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 60V/50V datasheet.pdf