Vishay/Dale RWR80S3R01FSRSL
RWR80S3R01FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S3R01FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.01 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S3R01FSRSL.pdf
Availability of RWR80S3R01FSRSL
QUANTITY
RWR80S3R01FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S3R01FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S3R01FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S3R01FSRSL
Related LinksRWR80S3, RWR80S3R01FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S3R01FSRSL Details Description
Related parts for RWR80S3R01FSRSL
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
HAR-BUS HM 6ROW FEM 144P FLANGE datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068UF 20% 330VAC AXI datasheet.pdf