Vishay/Dale RWR80S3R24FRBSL
RWR80S3R24FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S3R24FRBSL
Brief Description
RES 3.24 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S3R24FRBSL.pdf
Availability of RWR80S3R24FRBSL
QUANTITY
RWR80S3R24FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S3R24FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S3R24FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.24
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S3R24FRBSL
Related LinksRWR80S3, RWR80S3R24FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S3R24FRBSL Details Description
Related parts for RWR80S3R24FRBSL
FUSE BOARD MOUNT 10A 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1.2K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 28POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf