Vishay/Dale RWR80S3R48FRRSL
RWR80S3R48FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S3R48FRRSL
Brief Description
RES 3.48 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S3R48FRRSL.pdf
Availability of RWR80S3R48FRRSL
QUANTITY
RWR80S3R48FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S3R48FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S3R48FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.48
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S3R48FRRSL
Related LinksRWR80S3, RWR80S3R48FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S3R48FRRSL Details Description
Related parts for RWR80S3R48FRRSL
CONN HEADER .100 SINGL R/A 25POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 16TQFN datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 4SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
ADHESIVE TRANSFER TAPE 3/4"X60' datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
PTSE 6C 6#20 PIN PLUG datasheet.pdf
SHARC Processor IC datasheet.pdf
Ultracompact Precision10 V/5 V/2.5 V/3.0 V Voltage References IC datasheet.pdf