Vishay/Dale RWR80S3R57FSBSL
RWR80S3R57FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S3R57FSBSL
Brief Description
RES 3.57 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S3R57FSBSL.pdf
Availability of RWR80S3R57FSBSL
QUANTITY
RWR80S3R57FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S3R57FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S3R57FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.57
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S3R57FSBSL
Related LinksRWR80S3, RWR80S3R57FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S3R57FSBSL Details Description
Related parts for RWR80S3R57FSBSL
CONN BACKSHELL DB15 METAL PLATED datasheet.pdf
DIODE VAR CAP 30V 20MA SCD-80 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.2A 4X2SON datasheet.pdf
METAL TO METAL datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 4.16UH N30 datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf