Vishay/Dale RWR80S3R74FRRSL
RWR80S3R74FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S3R74FRRSL
Brief Description
RES 3.74 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S3R74FRRSL.pdf
Availability of RWR80S3R74FRRSL
QUANTITY
RWR80S3R74FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S3R74FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S3R74FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S3R74FRRSL
Related LinksRWR80S3, RWR80S3R74FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S3R74FRRSL Details Description
Related parts for RWR80S3R74FRRSL
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16DIP datasheet.pdf
IC CTLR TOUCH SENSR PROX 16TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 233MHZ 1CIRC datasheet.pdf
IC BOOST CONVERTER PMU 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
10+10 DIL HORIZ SMT PIN HDR datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf