Vishay/Dale RWR80S4020FSB12
RWR80S4020FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S4020FSB12
Brief Description
RES 402 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S4020FSB12.pdf
Availability of RWR80S4020FSB12
QUANTITY
RWR80S4020FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S4020FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S4020FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S4020FSB12
Related LinksRWR80S4, RWR80S4020FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S4020FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S4020FSB12
IC MPU/WATCHDG 39-82MS SOT23-6 datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 10A WIRE datasheet.pdf
IC CLK FREQ MODULATOR 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL WTR 4/ZZ datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf