Vishay/Dale RWR80S4120FSB12
RWR80S4120FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S4120FSB12
Brief Description
RES 412 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S4120FSB12.pdf
Availability of RWR80S4120FSB12
QUANTITY
RWR80S4120FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S4120FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S4120FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)412
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S4120FSB12
Related LinksRWR80S4, RWR80S4120FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S4120FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S4120FSB12
OSC XO 65.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU .1UF 16V 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16K FLASH 44-TQFP datasheet.pdf
SWITCH DIP 4POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 1/8W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
CONN HDR 120POS W/O POSTS SMD datasheet.pdf