Vishay/Dale RWR80S42R2FRS73
RWR80S42R2FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S42R2FRS73
Brief Description
RES 42.2 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S42R2FRS73.pdf
Availability of RWR80S42R2FRS73
QUANTITY
RWR80S42R2FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S42R2FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S42R2FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S42R2FRS73
Related LinksRWR80S4, RWR80S42R2FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S42R2FRS73 Details Description
Related parts for RWR80S42R2FRS73
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 9V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
MICRO 21POS SKT 48" datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf