Vishay/Dale RWR80S4420FRS73
RWR80S4420FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S4420FRS73
Brief Description
RES 442 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S4420FRS73.pdf
Availability of RWR80S4420FRS73
QUANTITY
RWR80S4420FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S4420FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S4420FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)442
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S4420FRS73
Related LinksRWR80S4, RWR80S4420FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S4420FRS73 Details Description
Related parts for RWR80S4420FRS73
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 46POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 450MA 400 MOHM datasheet.pdf
JUMPER XJL MACRO HOOK RED 60" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.81MM datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 5NS 176TQFP datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf