Vishay/Dale RWR80S4500BRBSL
RWR80S4500BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S4500BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 450 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S4500BRBSL.pdf
Availability of RWR80S4500BRBSL
QUANTITY
RWR80S4500BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S4500BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S4500BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)450
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S4500BRBSL
Related LinksRWR80S4, RWR80S4500BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S4500BRBSL Details Description
Related parts for RWR80S4500BRBSL
RES SMD 68 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 200MA 3 OHM TH datasheet.pdf
VARISTOR 29.5V 100A 2-SMD datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 12R 8.25KV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 450-470MHZ SM CONN datasheet.pdf
RES 50 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.4A 174 MOHM datasheet.pdf