Vishay/Dale RWR80S4530FSS73
RWR80S4530FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S4530FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 453 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S4530FSS73.pdf
Availability of RWR80S4530FSS73
QUANTITY
RWR80S4530FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S4530FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S4530FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)453
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S4530FSS73
Related LinksRWR80S4, RWR80S4530FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S4530FSS73 Details Description
Related parts for RWR80S4530FSS73
TERM FEED-THRU BRANCH WM BLUE datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 430MA 250 MOHM datasheet.pdf
IC SENSING CIRCUIT UV 5V TO-92 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP-BJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 750MA 50 MOHM datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
IC DDR TERMINATION REG 3A 10DFN datasheet.pdf