Vishay/Dale RWR80S4750FSS73
RWR80S4750FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S4750FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 475 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S4750FSS73.pdf
Availability of RWR80S4750FSS73
QUANTITY
RWR80S4750FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S4750FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S4750FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S4750FSS73
Related LinksRWR80S4, RWR80S4750FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S4750FSS73 Details Description
Related parts for RWR80S4750FSS73
BOX S STEEL NATURAL 24"L X 24"W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP MICA 36PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
SW PLUNGER DPDT 10A SCREW 125V datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 1A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 0.15W 1206 datasheet.pdf
CAP MICA 4300PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT SKT datasheet.pdf