Vishay/Dale RWR80S48R7FMB12
RWR80S48R7FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S48R7FMB12
Brief Description
RES 48.7 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S48R7FMB12.pdf
Availability of RWR80S48R7FMB12
QUANTITY
RWR80S48R7FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S48R7FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S48R7FMB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S48R7FMB12
Related LinksRWR80S4, RWR80S48R7FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S48R7FMB12 Details Description
Related parts for RWR80S48R7FMB12
CONN PLUG .050" 26POS 30GOLD datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 21 M24 BLACK datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC HOT-SWAP SWITCH 65V 16-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
RES 27 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf