Vishay/Dale RWR80S48R7FSS73
RWR80S48R7FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S48R7FSS73
Brief Description
RES 48.7 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S48R7FSS73.pdf
Availability of RWR80S48R7FSS73
QUANTITY
RWR80S48R7FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S48R7FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S48R7FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S48R7FSS73
Related LinksRWR80S4, RWR80S48R7FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S48R7FSS73 Details Description
Related parts for RWR80S48R7FSS73
FIXED IND 15UH 7.2A 15 MOHM TH datasheet.pdf
RES 10K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 166MHZ 90FBGA datasheet.pdf
RES MO 1/2W 9.1K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
FERRULE CRIMP DIE AM631498 datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.197" (5.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
INSERT MALE 4+2POS+1GND SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 11000UF 20% 40V FLATPCK datasheet.pdf