Vishay/Dale RWR80S4940DRB12
RWR80S4940DRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S4940DRB12
Brief Description
RES 494 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S4940DRB12.pdf
Availability of RWR80S4940DRB12
QUANTITY
RWR80S4940DRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S4940DRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S4940DRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)494
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S4940DRB12
Related LinksRWR80S4, RWR80S4940DRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S4940DRB12 Details Description
Related parts for RWR80S4940DRB12
TRANS PNP 300V 0.2A SOT23-3 datasheet.pdf
TAPE CLEAR ANTISTATIC 1"X72YDS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
KJB 21C 21#16 PIN PLUG datasheet.pdf
RES SMD 2.15 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LOCKING KEY/PRESS COVER datasheet.pdf
CAP FILM 110NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf