Vishay/Dale RWR80S4940DRB12
RWR80S4940DRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S4940DRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 494 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S4940DRB12.pdf
Availability of RWR80S4940DRB12
QUANTITY
RWR80S4940DRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S4940DRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S4940DRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)494
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S4940DRB12
Related LinksRWR80S4, RWR80S4940DRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S4940DRB12 Details Description
Related parts for RWR80S4940DRB12
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,RED,ENHCD,C5 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 420MA 1.98 OHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 43POS datasheet.pdf
OSC VCTCXO 622.08MHZ LVDS SMD datasheet.pdf