Vishay/Dale RWR80S4R02FRRSL
RWR80S4R02FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S4R02FRRSL
Brief Description
RES 4.02 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S4R02FRRSL.pdf
Availability of RWR80S4R02FRRSL
QUANTITY
RWR80S4R02FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S4R02FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S4R02FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S4R02FRRSL
Related LinksRWR80S4, RWR80S4R02FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S4R02FRRSL Details Description
Related parts for RWR80S4R02FRRSL
FUSE GLASS 6.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC EMI FILTER 4CHAN ESD LLP1713 datasheet.pdf
SENS 100PSI 14MM M10-1.25 FEM 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.05K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FRNT PNL 6U 7HP TYP 2 EXTRCT HDL datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf