Vishay/Dale RWR80S4R42FSBSL
RWR80S4R42FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S4R42FSBSL
Brief Description
RES 4.42 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S4R42FSBSL.pdf
Availability of RWR80S4R42FSBSL
QUANTITY
RWR80S4R42FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S4R42FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S4R42FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.42
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)