Vishay/Dale RWR80S4R42FSBSL
RWR80S4R42FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S4R42FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.42 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S4R42FSBSL.pdf
Availability of RWR80S4R42FSBSL
QUANTITY
RWR80S4R42FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S4R42FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S4R42FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.42
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S4R42FSBSL
Related LinksRWR80S4, RWR80S4R42FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S4R42FSBSL Details Description
Related parts for RWR80S4R42FSBSL
CAP NIOB OXI 150UF 20% 2.5V 2312 datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
C/A 62.5/125UM LSZH MTRJ 4M1 datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SIDE ROTARY SHAFT datasheet.pdf
BOARD DEMO LTM4602HV datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT SKT datasheet.pdf