Vishay/Dale RWR80S4R75DRB12
RWR80S4R75DRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S4R75DRB12
Brief Description
RES 4.75 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S4R75DRB12.pdf
Availability of RWR80S4R75DRB12
QUANTITY
RWR80S4R75DRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S4R75DRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S4R75DRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.75
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S4R75DRB12
Related LinksRWR80S4, RWR80S4R75DRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S4R75DRB12 Details Description
Related parts for RWR80S4R75DRB12
XFRMR SEMI-TORO 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 130MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 6POS datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HELASIGN MARKER BOOK 1X.75X3" datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
PLASTIC LABEL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 50UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf