Vishay/Dale RWR80S5490FRBSL
RWR80S5490FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S5490FRBSL
Brief Description
RES 549 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S5490FRBSL.pdf
Availability of RWR80S5490FRBSL
QUANTITY
RWR80S5490FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S5490FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S5490FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)549
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S5490FRBSL
Related LinksRWR80S5, RWR80S5490FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S5490FRBSL Details Description
Related parts for RWR80S5490FRBSL
SIDACTOR 270V 400A PROT 6SOIC datasheet.pdf
IC ZNEO MCU FLASH 32K 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16-SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 36"L X 24"W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf