Vishay/Dale RWR80S54R2BSBSL
RWR80S54R2BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S54R2BSBSL
Brief Description
RES 54.2 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S54R2BSBSL.pdf
Availability of RWR80S54R2BSBSL
QUANTITY
RWR80S54R2BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S54R2BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S54R2BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)54.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S54R2BSBSL
Related LinksRWR80S5, RWR80S54R2BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S54R2BSBSL Details Description
Related parts for RWR80S54R2BSBSL
RES SMD 14 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS 2MM IDT GOLD datasheet.pdf
CONN LIMIT SW CABTIRE 1/-14NPT datasheet.pdf
CAP CER 50PF 14KV R16 DISK datasheet.pdf
CONN IDC 18POS 2.54MM 22AWG GOLD datasheet.pdf
RES 0.619 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf