Vishay/Dale RWR80S54R9FSRSL
RWR80S54R9FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S54R9FSRSL
Brief Description
RES 54.9 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S54R9FSRSL.pdf
Availability of RWR80S54R9FSRSL
QUANTITY
RWR80S54R9FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S54R9FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S54R9FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S54R9FSRSL
Related LinksRWR80S5, RWR80S54R9FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S54R9FSRSL Details Description
Related parts for RWR80S54R9FSRSL
TVS DIODE 376VWM 602VC AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 42V 40A SOD-83A AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 250KSPS 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.05M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS232 INTELLIGNT 28WSOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf