Vishay/Dale RWR80S54R9FSS73
RWR80S54R9FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S54R9FSS73
Brief Description
RES 54.9 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S54R9FSS73.pdf
Availability of RWR80S54R9FSS73
QUANTITY
RWR80S54R9FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S54R9FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S54R9FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S54R9FSS73
Related LinksRWR80S5, RWR80S54R9FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S54R9FSS73 Details Description
Related parts for RWR80S54R9FSS73
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC CHARGER BATT CHEM IND 28QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER DC-DC 12V 4.16A 50W datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 27.7VC DO221AC datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 33K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN MOD JACK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 1.8V datasheet.pdf