Vishay/Dale RWR80S55R6BRB12
RWR80S55R6BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S55R6BRB12
Brief Description
RES 55.6 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S55R6BRB12.pdf
Availability of RWR80S55R6BRB12
QUANTITY
RWR80S55R6BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S55R6BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S55R6BRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)55.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S55R6BRB12
Related LinksRWR80S5, RWR80S55R6BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S55R6BRB12 Details Description
Related parts for RWR80S55R6BRB12
RES SMD 3K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS TYPE DE VERT datasheet.pdf
CAP CER 82PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.135" NYLON 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO 707.3527MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.1A 70 MOHM SMD datasheet.pdf