Vishay/Dale RWR80S5600FMRSL
RWR80S5600FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S5600FMRSL
Brief Description
RES 560 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S5600FMRSL.pdf
Availability of RWR80S5600FMRSL
QUANTITY
RWR80S5600FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S5600FMRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S5600FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S5600FMRSL
Related LinksRWR80S5, RWR80S5600FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S5600FMRSL Details Description
Related parts for RWR80S5600FMRSL
IC AMP DIFF LOW-DISTORTION 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 11 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
DIODE BRIDGE RECTIFIER datasheet.pdf
MOZ 120VUC/230VAC 1A datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
50UF 25V 6.35X17.45 85C AXI datasheet.pdf