Vishay/Dale RWR80S59R0FRBSL
RWR80S59R0FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S59R0FRBSL
Brief Description
RES 59 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S59R0FRBSL.pdf
Availability of RWR80S59R0FRBSL
QUANTITY
RWR80S59R0FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S59R0FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S59R0FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)59
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)