Vishay/Dale RWR80S59R7BSRSL
RWR80S59R7BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S59R7BSRSL
Brief Description
RES 59.7 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S59R7BSRSL.pdf
Availability of RWR80S59R7BSRSL
QUANTITY
RWR80S59R7BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S59R7BSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S59R7BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S59R7BSRSL
Related LinksRWR80S5, RWR80S59R7BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S59R7BSRSL Details Description
Related parts for RWR80S59R7BSRSL
RES SMD 124 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf