Vishay/Dale RWR80S5R30DRRSL
RWR80S5R30DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S5R30DRRSL
Brief Description
RES 5.3 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S5R30DRRSL.pdf
Availability of RWR80S5R30DRRSL
QUANTITY
RWR80S5R30DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S5R30DRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S5R30DRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.3
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S5R30DRRSL
Related LinksRWR80S5, RWR80S5R30DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S5R30DRRSL Details Description
Related parts for RWR80S5R30DRRSL
IDC CABLE - MDH36K/MC36F/X datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A3048Y/H1507TR 6" datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 250VAC X7R 1808 datasheet.pdf
OPTO SENSOR 5MM LT/DARKON TRANS datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 120mA Signage 24-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
DIN RAIL MOUNTING KIT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 520MA 440 MOHM datasheet.pdf