Vishay/Dale RWR80S6200FSB12
RWR80S6200FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S6200FSB12
Brief Description
RES 620 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S6200FSB12.pdf
Availability of RWR80S6200FSB12
QUANTITY
RWR80S6200FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S6200FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S6200FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)620
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S6200FSB12
Related LinksRWR80S6, RWR80S6200FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S6200FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S6200FSB12
CAP CER 0.012UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
MTK R/R SMT HDR datasheet.pdf
D SUB MA RA 17W2_20 A S4 CONTACT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf