Vishay/Dale RWR80S6650FRBSL
RWR80S6650FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S6650FRBSL
Brief Description
RES 665 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S6650FRBSL.pdf
Availability of RWR80S6650FRBSL
QUANTITY
RWR80S6650FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S6650FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S6650FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)665
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S6650FRBSL
Related LinksRWR80S6, RWR80S6650FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S6650FRBSL Details Description
Related parts for RWR80S6650FRBSL
POLYSWITCH 1.1A RESET FUSE SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf