Vishay/Dale RWR80S6650FSB12
RWR80S6650FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S6650FSB12
Brief Description
RES 665 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S6650FSB12.pdf
Availability of RWR80S6650FSB12
QUANTITY
RWR80S6650FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S6650FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S6650FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)665
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S6650FSB12
Related LinksRWR80S6, RWR80S6650FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S6650FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S6650FSB12
REG SW 2.5V 16A VERT datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 186 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 0.392 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
CONN M8 FML 5POS datasheet.pdf
ATTENUATOR 14 DB DC 12.4GHZ datasheet.pdf