Vishay/Dale RWR80S6980BSB12
RWR80S6980BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S6980BSB12
Brief Description
RES 698 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S6980BSB12.pdf
Availability of RWR80S6980BSB12
QUANTITY
RWR80S6980BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S6980BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S6980BSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)698
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S6980BSB12
Related LinksRWR80S6, RWR80S6980BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S6980BSB12 Details Description
Related parts for RWR80S6980BSB12
CERTI CRIMP 2 SAHT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT TH CLIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS PIN datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL FOR PC/104 datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 3W 6PVH 6COL datasheet.pdf
DR BTS CB VW TERM -12A ASSY datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf