Vishay/Dale RWR80S6R00FSB12
RWR80S6R00FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S6R00FSB12
Brief Description
RES 6 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S6R00FSB12.pdf
Availability of RWR80S6R00FSB12
QUANTITY
RWR80S6R00FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S6R00FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S6R00FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S6R00FSB12
Related LinksRWR80S6, RWR80S6R00FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S6R00FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S6R00FSB12
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC SMB datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100 SGL datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC RS485/422 RX 32MBPS 16-QSOP datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 600MA 340 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 560VDC RAD datasheet.pdf