Vishay/Dale RWR80S6R19FRB12
RWR80S6R19FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S6R19FRB12
Brief Description
RES 6.19 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S6R19FRB12.pdf
Availability of RWR80S6R19FRB12
QUANTITY
RWR80S6R19FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S6R19FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S6R19FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.19
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S6R19FRB12
Related LinksRWR80S6, RWR80S6R19FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S6R19FRB12 Details Description
Related parts for RWR80S6R19FRB12
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RECEPT 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 70MHZ 28HTSSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
BARBED FASTENER 0.723" NYLON BLK datasheet.pdf
XCEDE RGHT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 5POS datasheet.pdf