Vishay/Dale RWR80S6R80FSB12
RWR80S6R80FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S6R80FSB12
Brief Description
RES 6.8 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S6R80FSB12.pdf
Availability of RWR80S6R80FSB12
QUANTITY
RWR80S6R80FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S6R80FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S6R80FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S6R80FSB12
Related LinksRWR80S6, RWR80S6R80FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S6R80FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S6R80FSB12
IC SLIC PROG 1CH 38QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 67W datasheet.pdf
RES 60 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
0600 STRIP-LINE HDR COINED CNTCT datasheet.pdf
RES 6 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf