Vishay/Dale RWR80S6R81FRS73
RWR80S6R81FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S6R81FRS73
Brief Description
RES 6.81 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S6R81FRS73.pdf
Availability of RWR80S6R81FRS73
QUANTITY
RWR80S6R81FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S6R81FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S6R81FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S6R81FRS73
Related LinksRWR80S6, RWR80S6R81FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S6R81FRS73 Details Description
Related parts for RWR80S6R81FRS73
FIXED IND 68UH 2.3A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A HPI T/H datasheet.pdf
CAP MICA 82PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 32.768MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V 10% BX 1812 datasheet.pdf
RES 665 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 15MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf